Systém pro zdraví

Překyselení těla

Naše tělo má vlastní inteligenci. Nedopustí, abychom jej zničili, a vždy dělá vše pro to, aby co nejdéle přežilo. 
Krev musí mít v každém momentě pH 7,3 - 7,4. Pokud by se pH krve od této hodnoty odchýlilo do + nebo -, umírá. Dnešní Evropan se živí z větší části potravinami, které jsou tráveny kyselinami. I ovoce, které je z dovozu, je kyselé. Plody jsou sklízeny nezralé. Pokud nedojde ke zrání na slunci, nedojde k procesům přeměny kyselin v nezralém plodu na zásady.
 
Kyseliny v těle je nezbytné zneutralizovat, a tak náš metabolizmus vyrobí z kyseliny a minerálu sůl kyseliny, která má pH zásadité.
Kde vzít minerály, když v potravě je jich poskromnu? Každá chemická reakce v našem těle potřebuje nějaký minerál. Pokud není volně dostupný v krvi, tělo si jej vyváže z vlasů, nehtů, šlach a kostí. Je-li kyselin pořád hodně, spotřebuje minerály i pro činnost vnitřních orgánů. Každá nemoc může existovat pouze v kyselém prostředí! 
 
Prvním předpokladem zdraví je neutrální pH těla. Zmizí bolest, zprůchodní se cévy, orgány začnou kvalitně fungovat a zmizí i kyselé myšlenky, stavy deprese a stresu.
 

Strava

Pokud nejste jogíni žijící z prány, provází vás strava po celý život. Stravovací návyky přebíráme od svých předků a za posledních 100 let se výrazně změnily v náš neprospěch.

Není smysluplné držet nějakou dietu, pokud nám skladba jídla při ní nechutná, vyrábíme si stres.

Nekvalitní potraviny bez živin, vysoce kalorické potraviny bez dostatku celulózy také vyrábí v těle stres.

Pochopit, co máme jíst, kterému orgánu prospívá jaká potravina a naopak, která mu škodí, je velmi obsáhlé téma. Pokud člověk užívá léky, zatěžuje hlavně játra a trávení. Léky mění metabolické procesy v těle.

Od stolu vstáváme plní, ale výživově hladoví. V jídle chybí živiny, které nelze z potravin, nakoupených v běžných obchodních řetězcích, získat. Postupně přicházíme do období, kdy se budeme muset "dotovat" živinami z potravinových doplňků. 

Zdrojem mikrovýživy jsou zelené potraviny, biochemické soli, superpotraviny jako Goji, Noni, borůvky, hroznové víno, Aloe Vera a další. 

Pitný režim

Tělo novorozence obsahuje až 75% vody. Člověk starší 50 let už jenom okolo 50% vody a čím je starší, tím se % vody v těle snižuje. Dá se říct, že člověk stárne proto, že vysychá. 

Centrum pocitu žízně v mozku s přibývajícím věkem atrofuje. Musíte se naučit pít, protože pocit žízně s věkem mizí.

Není přesná norma, kolik má člověk vypít denně vody. Množství se liší podle toho, kolik sníme ovoce a zeleniny, což jsou potraviny, s vysokým obsahem tekutin. Víc jak 2 l tekutin denně zatěžuje ledviny. 

Čistá pitná voda je nezbytná pro organizmus z mnoha důvodů. Čistou vodu nemusí tělo metabolizovat. Ve vodě se rozpouštějí toxické látky, jako některé kovy, soli, nadbytečné živiny apod., které jsou potom vyvedeny v podobě roztoku z těla ven. Není-li dostatek vody, toxiny tělo ukládá do tkání.

Voda je součástí všech buněk, ochlazuje tělo, ředí krev a lymfu a reguluje pH. Tělo rozpouští ve vodě soli kyselin, které vytvořilo, aby zneutralizovalo kyselost. Pokud málo pijeme, voda se v těle váže, vzniká celulitida.  

Voda by se měla pít vlažná, aby tělo nemuselo vyrábět teplo na její ohřátí. Teplota člověka je ± 37°C a pokud pijete vodu studenou nebo s ledem, zatěžujete tělo výrobou energie na její ohřátí.

  • Nápoje jako džusy, minerálky, coca cola, kofola, sycené nápoje a další, musí tělo metabolicky zpracovávat.
  • Mléko je potravina a není nápojem.
  • Káva, pivo, alkoholické nápoje a některé čaje jsou močopudné.
  • Čaje užívejte střídmě, obsahují různé léčivé, podpůrné a povzbuzující látky, které mohou ve větší míře škodit. Nepijte jeden druh čaje déle než 3 týdny.

Doporučení: denně 1 l vody na prostou výměnu proti tomu, co vyloučíme močí a potem + 1 l navíc, jako "koupel" lymfatického systému.

Pohyb

Každý člověk potřebuje jinou fyzickou zátěž. Jsou lidé, kteří musí denně spálit velké množství energie fyzickým pohybem, jiné by to zabilo. Bez pohybu život ale není možný.

Lymfatický systém nemá pohon na rozdíl od cévního systému. Ten má srdce. Lymfa je poháněna pouze pohybem kosterních svalů. Pro jeho rozhýbání je potřeba, pro největší lenochy, alespoň 30 min. svižné chůze denně.

Při aktivním pohybu se zaplavuje tělo endorfiny. Endorfiny jsou hormony štěstí a naděje, které se vyrábějí v mozku a v pankreatu. Zlepšují stav imunitního systému, tlumí bolest a zlepšují náladu. 

Aktivní pohyb u netrénovaného člověka vytváří překyselení těla. Po intenzivní námaze jej 2 a více dní bolí svaly. Pokud ale přidáme do stravy minerály, bolest se nedostaví. Tělo má minerály na neutralizaci kyselin.